تبلیغات
زیست سلولی مولکولی دانشگاه شیراز - *ستاره دریایی*
 
زیست سلولی مولکولی دانشگاه شیراز
*ناشنوا باش وقتی همه از محال بودن آرزوهایت سخن می گویند*
درباره وبلاگ


سلام.
به وبلاگ من خوش آمدید. فارغ التحصیل کارشناسی ارشد بیوشیمی هستم.
امیدوارم که مطالب وبلاگم براتون مفید باشه.

مدیر وبلاگ : الهه امامقلی
نویسندگان
سه شنبه 16 آبان 1391 :: نویسنده : الهه امامقلی

"ستاره دریایی"

ستاره دریایی جانوری آبزی است از شاخه خارپوستان و رده ستاره‌سانان (Asteroidea). این نام همچنین به خانوادهای از آبزیان خویشاوند با ستاره‌های دریایی که از رده Ophiuroidea هستند استفاده شده است.

 

 

*اطلاعات اولیه :

 

عمومی‌ترین صفات جانوران که طی مراحل رشد نیز قبل از همه ظاهر می‌شود، تراز ساختمانی آنهاست. همه جانوران زندگی را از یک یاخته آغاز می‌کنند و برخی از تراز بافت بالاتر نمی‌روند، اما بقیه آنها از این تراز می‌گذرند و بدن پیچیده‌تری می‌یابند. بدین ترتیب جانوران (متازوآ) را صاحب دو شعبه رده بندی در نظر می‌گیرند. در شعبه پارازوآ، بالاترین تراز ساختمانی را بافت تشکیل می‌دهد. این شعبه فقط شاخه اسفنجها را شامل می‌شود. همه جانوران دیگر که به شعبه یومتازوآ تعلق دارند، با داشتن اندام و دستگاه مشخص می‌شوند.

دومین صفت عمومی که بعد از تراز ساختمانی در حین رشد جانوران ظاهر می‌شود، نوع تقارن آنهاست. در ابتدا جنین همه جانوران دارای تقارن شعاعی یعنی به صورت کره‌ای توپر و یا توخالی و متشکل از تعدادی سلول است. بعضی از گروههای جانوری مانند عروس دریایی این تقارن شعاعی را تا مرحله بلوغ حفظ می‌کنند، اما در بقیه پس از مدتی جنین تقارن شعاعی ثانویه (مانند ستاره دریایی) و یا تقارن دو طرفی می‌یابد و کرمک و جانور بالغ حاصل از آنها نیز معمولاً همین نوع تقارن را نگه می‌دارند. بر همین اساس شعبه یومتازوآ را می‌توان به دو دسته دارای تقارن شعاعی (Radiata) و دارای تقارن دو طرفی (Bilateria) تقسیم بندی می‌کنند.

 

*وضعیت حفره در ستاره دریایی :

 

هر گونه فضا یا حفره عمومی که کاملاً توسط بافتهای میانپوستی و به ویژه توسط پرده‌های صفاقی احاطه شده باشد، سلوم (Coelom) نام دارد. بنابراین جانوران دارای سلوم را متعلق به گروه سلوماتها، می‌دانند. سلوم دارای اقسام مختلفی است که یکی از انواع آنها آنتروسلها هستند و در فوق شاخه‌ای که خارتنان و طنابداران را شامل می‌شود، دیده می‌شوند. در این حالت مزودرم به صورت یک کیسه جانبی در می‌آید که از آندودرم منشا می‌گیرد.

این کیسه‌ها بعداً از درون‌پوست (آندودرم) جدا و مستقل می‌شوند، اما بخش درونی آنها هنوز به دستگاه گوارش متصل است و بخش بیرونی آنها در امتداد دیواره بدن واقع می‌شود. از آنجا که میانپوست (مزودرم) و سلوم از لوله گوارش بعدی (آنترون) مشتق می‌شود، حفره عمومی را آنتروسل و جانور صاحب چنین حفره‌ای را آنتروسلومات می‌نامند.

 

*ساختار بدن ستاره دریایی :

 

صفات اساسی خارپوستان در ستاره دریایی به خوبی پدیدار است. بدن چنین جانوری شامل یک صفحه مرکزی و ۵ بازو است، اما در این گروه تا ۲۰ بازو و بیشتر نیز ممکن است، مشاهده شود. در زیر بشره، یک اسکلت داخلی وجود دارد. صفحات آهکی دارای برآمدگیهای کوچک است. این صفحات توسط بافت پیوندی و عضله به هم متصل نگه داشته می‌شوند. دیواره بدن در نقاط مختلف به سمت بیرون تاخوردگی یافته و به صورت زایده‌های انگشت مانند یا آبششهای پوستی در آمده است. فضاهای میان اندامهای تنفسی، دنباله حفره عمومی بدن است که از فاصله صفحات اسکلتی مجاور می‌گذرد.

*دستگاه گردش آب :

 

دستگاه گردش آب، از طریق یک سری مجاری سلولی پر از آب دریا عمل می‌کند و در حرکت و تغذیه نقش دارد. این دستگاه توسط صفحه‌ای آبکش مانند که در سطح فوقانی بدن و نزدیک زاویه میان دو بازو واقع شده، با آب اطراف در ارتباط است. یک مجرای ویژه، آب را از صفحه آبکشی به یک مجرای حلقوی در داخل بدن منتقل می‌کند و از این مجرا هم ۵ مجرای شعاعی خارج می‌شوند که هر کدام به درون یک بازو می‌روند.

پاهای لوله‌ای با دریافت آب از طریق مجراها، می‌توانند به عنوان پاهای حرکتی بکار آیند. همین پاها هنگامی که بر سطحی جامد فشرده شوند، مانند بادکش عمل می‌کنند که می‌تواند فشاری یکنواخت و مداوم بر صدف دو کفه‌ایها وارد آورد و پس از خسته شدن جانور، دو کفه آن را از هم بگشاید. بدین سبب وجود ستاره دریایی در محلهای پرورش صدفهای خوراکی، مضر است. پاهای لوله‌ای موجود در طول هر بازو، طوری ردیف شده‌اند که حاشیه شیار آمبولاکرال را می‌گیرند. این شیارها به دهان که در مرکز سطح زیرین واقع است، منتهی می‌شوند.

 

*دستگاه گوارش و دستگاه عصبی :

 

دهان از طریق یک مری کوتاه، به معده‌ای وسیع مرتبط است که می‌تواند از دهان خارج شود و به بافتهای نرم صدف برسد. ذرات غذایی و غذاهای مایع از مسیر روده‌ای کوتاه می‌گذرند و سپس به ۵ جفت غدد بزرگ گوارشی می‌رسند که هر جفت آنها بیشتر فضای خالی درون یک بازو را اشغال می‌کند. گوارش ستاره ماهی در یک شکم کیسه مانند واقع در مرکز بدن این ماهی انجام می‌شود این شکم برگردارنده می‌شود و از بدن ارگانیسم بیرون می‌رود و غذا را در بر می‌گیرد بعضی گونه‌ها از تحمل بالای سیستم‌های آوندی آبی خود برای باز کردن صدف نرم‌تنان و تزریق شکم خود به داخل این صدفها استفاده می‌کنند. دستگاه گوارش به یک سوراخ دفعی کوچک در مرکز سطح فوقانی ختم می‌شود.

یک حلقه عصبی هم دور مری را فرامی‌گیرد و به مجرای حلقوی نزدیک است. از این حلقه ۵ عصب شعاعی منشعب می‌شوند و به درون بازوها می‌روند. این اعصاب در ته شیارهای آمبولاکرال قرار دارند و در نوک هر بازو، به یک کله چشمی منتهی می‌شوند.

 

*دستگاه گردش خون و عمل دفع :

 

دستگاه گردش خون شامل یک سری مجاری خونی سلومیک است که بعضی از آنها خاصیت انقباض دارند. گذشته از آن مایعی که حفره عمومی را پر می‌کند، به مقدار قابل توجهی کار ترابری مواد را در درون بدن نیز بر عهده دارد. قسمتی از عمل دفع، از طریق انتشار از سطح بدن و قسمتی توسط یاخته‌های آمیبی شکل صورت می‌گیرد که در مایع سلومیک قرار دارند. این یاخته‌ها مواد دفعی را جذب می‌کنند و آنها را از راه آبشش‌های پوستی به خارج از بدن می‌ریزند.

 

*تولید مثل در ستاره دریایی :

 

ستاره‌های دریایی دارای ۵ جفت اندام جنسی هستند که هر جفت درون یک بازو واقع است. در بیشتر موارد، عمل لقاح در درون آب دریا صورت می‌گیرد و حاصل رشد تخم، ایجاد کرمکی شناگر و آزاد به نام بی پیناریا است که تقارن دو طرفی دارد. این کرمک (لارو) سرانجام مراحل دگردیسی بسیار پیچیده‌ای را طی می‌کند و مبدل به موجود بالغ جوانی با تقارن شعاعی ثانویه می‌شود.

چنین الگوی رشدی را عموماً در سایر راسته‌های خارپوستان هم می‌توان دید، اما کرمک آنها در ظاهر اندکی با یکدیگر تفاوت دارند و نامهای مختلفی را به خود می‌گیرند.

 

نوع مطلب : موضوعات علمی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 25 آبان 1391 10:11 قبل از ظهر
سلام - 2 پیشنهاد:
اگه میشه از مطالب طنز هم در وبلاگ استفاده کنید.
مطالب کوتاهتری انتخاب کنید.
باتشکر
موفق باشید.
الهه امامقلیسلام.متشکرم.خوشحال شدم از انتقادهاتون.سعی میکنم رعایتشون کنم. :)
یکشنبه 21 آبان 1391 01:46 بعد از ظهر
سلام خانم امامقلی زاده ممنون از مطلب خوبتون.استفاده ی زیادی کردم.
الهه امامقلیسلام.خواهش میکنم.
شنبه 20 آبان 1391 11:22 قبل از ظهر
دلــ ــم یــ ــک کوچــ ــه مےخـ ــواهـ ــد....
بــ ــی بـ ــن بســـ ـــتــــــــ ـ ـ ـ..
و بـ ـارا نےنــ ــم نـ ـــ ـم
و یـــ ــک خـــ ـــدا
کــ ــه کمیــــ ـ ـ ـ ـ ـ
بـ ـا هــ ــم راه بـــ ــرویــ ــمـ ـ ـ
هــ ـــمـ ــــــ ـیــ ــ ـــ ـنـ ـ ـ....
شنبه 20 آبان 1391 12:47 قبل از ظهر
اتفاقا امروز تو یه برنامه داشت راجب ستاره های دریایی حرف میزد
الان که اینارو خوندم خیلی جالب بود
ممنون
الهه امامقلیخواهش میکنم.
جمعه 19 آبان 1391 02:27 بعد از ظهر
ای شکوه بی کران اندوه من!
آسمان ، دریای جنگل ، کوه من!
گم شدی ای نیمه ی سیب دلم
ای منِ من! ای تمامِ روح من!
ای تو لنگرگاه تسکین دلم!
ساحل من، کشتی من! نوح من!
قدر اندوه دل ما را بدان
قدر روح خسته و مجروح من:
هر چه شد انبوه تر گیسوی تو
می شود اندوه تر اندوه من!سلام.خوبی؟اپ کردم.منتظرتم زود بیا.
پنجشنبه 18 آبان 1391 10:35 بعد از ظهر
روی قبرم بنویسید کبوتر شد و رفت، زیر باران غزلی خواند،دلش تر شد و رفت، چه تفاوت که چه خورده است غم دل یا سم، آنقدر غرق جنون بود که پر پر شد و رفت،

پنجشنبه 18 آبان 1391 04:37 بعد از ظهر
سلام و درود
خیلی جالب بود استفاده کردم .ممنونم
الهه امامقلیسلام.متشکرم.
پنجشنبه 18 آبان 1391 10:30 قبل از ظهر
گریه یعنی شستن دلواپسی
در زلال شبنم یک اطلسی...
گریه یعنی از درون خالی شدن
غرق در احساس بی تابی شدن
قفل دلتنگی و غم را باز کن
گریه یعنی در قفس پرواز کن...
گریه یعنی عاشقی... دلدادگی
گم شدن در حس پاک سادگی...
گریه یعنی خلوت تو با خدا
پر زدن تا آسمان... تا انتها


سلام.خوبی دوست من؟این اپت واسم خیلی جالب بود چون خیلی این حیوون را دوست دارم.مرسی که در موردش توضیح دادی.
فقط یه سوال؟این حیوون سمی هم هست؟یعنی خطر داره برای انسان؟
لطفا هر وقت اپ میکنی خبرم کن.متشکرم.موفق باشی.
الهه امامقلیسلام.متشکرم.تا جایی که من میدونم نه.ستاره دریایی سمی نیست.
و برای انسانها خطری نداره.باشه.ممنون.شما هم موفق باشید.
چهارشنبه 17 آبان 1391 07:59 بعد از ظهر
سلام حانوم امامقلی زاده
مطلبتون عالی بود مرسی
الهه امامقلیسلام.متشکرم.
چهارشنبه 17 آبان 1391 07:04 بعد از ظهر
سلام الهه جون

مرسی ک اومدی

راستی تبادل لینک میکنی ؟

الهه امامقلیسلام.بله.با افتخار لینک شدید.:)
سه شنبه 16 آبان 1391 12:06 قبل از ظهر
دوستان من بروید به این آدرس زیر بروین و ثبت نام کنید تبلیغات رو بزارین تو وبلاگ یا وبسایتتون و پول درارین بروید ضرر نمی کنید
دوستان عزیز با عضویت در این سایت مبلغ 50000هزار ریال به شما جایزه داده می شودو با هر کیک روی تبلیغات از سوی بازدید کنندگان وبلاگ یا وبسایتتون در ازای هر کلیک مبلغ 600ریال به حساب کاربری شما افزوده میشهبرای عضویت به لینک زیر مراجعه کنید:

http://persianhit.ir/?section=user&action=register&t=pub&fer=21198

دوشنبه 15 آبان 1391 11:25 بعد از ظهر
سلام
وب لاگ خوبی دارین
وب لاگ ما در مورد آموزش درآمد زایی آسون از اینترنت و دانلود تحقیقات دانشجویی و آموزش کامپیوتر و دانلو نرم افزاره ، دوست داشتین سر بزنید..
الهه امامقلیسلام.متشکرم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

کد متحرک کردن عنوان وب