زیست سلولی مولکولی دانشگاه شیراز
*ناشنوا باش وقتی همه از محال بودن آرزوهایت سخن می گویند* 
قالب وبلاگ
نویسندگان

رییس ایرانی انستیتو پزشکی ملکولی و سلول درمانی دوسلدورف آلمان در تحقیقات خود در تلاش است با بهره گیری از رویکرد «سلول درمانی شخصی سازی» و هدفگیری سلول‌های بنیادی سرطان، این بیماری را به شکلی ریشه‌یی و موثر درمان کند.

به گزارش خبرنگار علمی ایسنا، دکتر نیرنیا که به واسطه موفقیت‌های پیشگامانه‌ سال‌های اخیرش از جمله تولید اسپرم نابالغ از سلول‌های بنیادی مغز استخوان زنان و مردان برای نخستین بار در جهان و چشم‌اندازهای جنجالی آن در تولید «کپی مردانه از زن‌ها» به چهره ای شناخته شده در مرزهای دانش پزشکی و سلول درمانی تبدیل شده از تازه ترین تحقیقات خود سخن می‌گوید.

دکتر کریم نیرنیا که رهیافت‌های چشمگیری در حوزه درمان ناباروری داشته با شنیدن درددل‌های یک بیمار مبتلا به سرطان که از رنج و دشواری های فراوان مبتلایان به این بیماری سخن گفته، عمده تحقیقات خود را به درمان سرطان معطوف کرده و به نحوی شگفت انگیز از رهیافتهای علمی خود در زمینه باروری و سلول‌های جنسی در شناسایی و درمان سرطان بهره برده است.

نیرنیا در شیراز متولد شده و پس از گذراندن دبستان و دبیرستان در زادگاهش، تحصیلات خود را در رشته بیولوژی مولکولی و سلول‌های بنیادی در دانشگاه گوتنگن آلمان پی گرفته و حدود دو سال بعد به عنوان پژوهشگر در این دانشگاه شروع به فعالیت کرده است.

وی که چند سالی در دانشگاه نیوکاسل به عنوان مسوول دپارتمان بیولوژی سلول‌های بنیادی فعالیت داشته است در حال حاضر مدیریت انستیتو پزشکی سلولی فرد محور در کمبریج و انستیتو پزشکی ملکولی و سلول درمانی در دوسلدورف آلمان را عهده دار است.

این دو مرکز در واقع شعباتی از موسسه ژنوسل (ژن و سلول) هستند که استاد نیرنیا برای ارائه بالینی نتایج تحقیقات خود تاسیس کرده و علاوه بر این دو مرکز اروپایی به تازگی شعباتی در تگزاس آمریکا و شهرهای تهران و شیراز ایجاد کرده است. شعبه شیراز موسسه بر سلول درمانی تمرکز دارد و یکی از شعب موسسه در تهران که در مجموعه تازه تاسیس هتل بیمارستان گاندی مستقر است قرار است در زمینه روش‌های سلولی درمان ناباروری ارائه خدمت کند. شعبه دیگری که در شهرک غرب تهران راه اندازی شده نیز در زمینه پزشکی فردمحور(شخصی شده) در زمینه درمان سرطان فعالیت خواهد داشت.

دکتر نیرنیا در گفت‌و‌گو با خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در تشریح تحقیقات و رهیافت‌های علمی اخیر خود گفت: در راستای تحقیقات مربوط به تولید اسپرم نابالغ از سلول‌های بنیادی مغز استخوان، تستی با عنوان «fertility assay» را برای مردان نابارور توسعه داده ایم که با بررسی توان تولید اسپرم در بیماران، درمان سلولی مناسب را پیشنهاد می کند. این روش که به تدریج به مرحله بالینی رسیده در شعب موسسه در اروپا ارائه شده و اتفاقا بیمارانی از ایران از این تکنیک برای درمان ناباروری استفاده کرده اند که امکان استفاده از این روش پیشرفته شناسایی و درمان به زودی در نمایندگی موسسه ژنوسل در تهران نیز فراهم خواهد شد.

وی تصریح کرد: در این روش، میزان سلول‌های بنیادی اسپرم در فرد ارزیابی و با روش‌هایی خاص به تکثیر تحریک شده و به این ترتیب می‌توان تولید سلول‌های بنیادی اسپرم را در فرد تحت درمان ناباروری تا حد کفایت برای باروری افزایش داد.

نیرنیا خاطرنشان کرد: سلول بنیادی اسپرم در بسیاری از مردان نابارور وجود دارد که قابلیت تکثیر خود را در اثر شوک روانی یا ویروس از دست داده‌اند و می‌توانیم سلول‌های بنیادی اسپرم آنها را هر چند تعدادشان کم باشد با روش‌های خاص تحریک کنیم.

نیرنیا با بیان این که به جز موسسه ژنوسل تنها یک گروه تحقیقاتی پیشرو در دانشگاه استنفورد موفق به تولید اسپرم نابالغ از سلول‌های بنیادی مغز استخوان شده اند، خاطرنشان کرد: روش تولید تولید اسپرم از مغز استخوان هنوز در مراحل اولیه است ولی معتقدیم سلول‌های مغز استخوان این قابلیت دارند که از طریق خون در بدن مهاجرت کرده و در ارگان‌های جنسی به سلول‌های جنسی تبدیل شوند که تصور می‌رود می توان در افراد نابارور این پدیده را تحریک کرد.

وی خاطرنشان کرد: زمینه تحقیقاتی تازه ای که از اکتبر سال گذشته بر آن متمرکز شده ایم، «پزشکی فردمحور(شخصی سازی شده)» است که اساس آن بر تفاوت و منحصر به فرد بودن شرایط سلولی ملکولی بیماری ها خصوصا سرطان در بیماران مختلف است و لذا برای درمان هر یک از مبتلایان به این بیماری روش درمانی متفاوتی پیشنهاد می‌کند. در این زمینه تستی با عنوان

Onco assay ارائه شده که روشی پیشرفته برای بررسی سرطان در سطح مولکولی است.

نیرنیا با بیان این که بیماری هایی مثل سرطان پستان حتی از سال‌ها قبل از بروز نشانه‌های بالینی آنها که با معاینه و تستهای معمول قابل شناسایی است، تاثیرات ملکولی خاصی دارند که با تکنیک‌های پیشرفته مولکولی قابل تشخیص است، اظهار داشت: با استفاده از تکنیک‌های سلولی ملکولی می توان با بررسی ژن‌های موثر در بروز سرطان علاوه بر تشخیص زودهنگام بیماری در مراحل فوق العاده ابتدایی و درمان موثر آن، ریسک ابتلا به بیماری را نیز در افراد مختلف مشخص کرد و همچنین روند درمان بیماری و اثربخشی هر یک از داروها و روش‌ها مثل شیمی درمانی یا هورمون درمانی را در افراد پیش‌بینی و پایش کرد. حتی این روش ها تخمین ریسک و زمان بازگشت بیماری در افراد بهبودیافته را نیز میسر می کنند.

وی خاطرنشان کرد: بررسی ای که به تازگی در بیش از دو هزار زن مبتلا به سرطان پستان در اروپا انجام‌ شده نشان داده، سرطان پستان که به طور معمول یک بیماری تلقی می‌شود در افراد مختلف بسیار متفاوت است و همچنین منشاء بسیاری از سرطان ها به سلول‌های بنیادی سرطان برمی‌گردد؛ لذا اگر بتوانیم در روند درمان، سلول‌های بنیادی سرطان را هدف بگیریم می‌توانیم سرطان را به شکلی ریشه‌یی و موثر درمان کنیم.

نیرنیا خاطرنشان کرد: در سلول درمانی سرطان به سیستم ایمنی بدن توجه خاص شده بدین صورت که تلاش می شود با تکنیک‌های مختلف سلولهای سرطانی را برای سیستم دفاعی بدن قابل مشاهده کرد. در واقع سلولهای سرطانی با استفاده از مکانیسمی خاص خود را از سیستم ایمنی بدن که نسبت به هر پروتئین تازه واکنش نشان می‌دهد مخفی می‌کند که با شناخت سازوکار این پدیده می توان سلولهای سیستم ایمنی را به نحوی آموزش داد که سلولهای سرطانی خصوصا سلولهای بنیادی سرطان را شناسایی کنند. این روش که در آن از سلولهای خود بیمار برای درمان او استفاده می شود از رویکردهای سلول درمانی شخصی سازی شده است.

منبع : ایسناطبقه بندی: موضوعات علمی،
[ پنجشنبه 20 شهریور 1393 ] [ 07:42 قبل از ظهر ] [ الهه امامقلی ]

معرفی رشته زیست شناسی - علوم سلولی مولکولی - مقطع کارشناسی

در تحقق اهداف فرهنگ مبنی بر ترتیب کارشناسان متعهد و متخصص در زمینه های مختلف علوم پایه که در جهت رسیدن به خودکفائی، مورد نیاز جمهور ی اسلامی ایران می باشد، طرح دوره کارشناسی رشته های زیست شناسی سلولی و ملکولی توسط کمیته تخصصی زیست شناسی شورایعالی برنامه ریزی با همکاری عده ای از استادان و متخصصان این رشته در چهار چوب مصوبات و اهداف کلی شورایعالی برنامه ریزی تهیه شده است.
مشخصات کلی و برنامه دروس این رشته به شرح زیر به تصویب شورایعالی برنامه ریزی رسیده است:

طول دوره تحصیل

طول رسمی دوره 5/3 سال تحصیلی و کلیه دروس آن در 7 نیمسال برنامه ریزی شده است. طول هر نیمسال 17 هفته بوده و هر واحد بصورت نظری به مدت 17 ساعت بصورت عملی به مدت 24 ساعت تدریس میگردد و نظام آموزشی آن مطابق آئین نامه مصوب شورایعالی برنامه ریزی است.

تعداد واحدها

- گرایشها:
دوره کارشناسی رشته زیست شناسی دارای چهار گرایش دبیری، عمومی، گیاهی و جانوری دوره کارشناسی رشته زیست شناسی سلولی و ملکولی دارای پنج گرایش ژنتیک سلولی و ملولکی بیوشیمی و بیوفیزیک می باشد.

4- واحدهای درسی:
جمع کل واحدهای درسی دوره کارشناسی رشته های زیست شناسی و زیست شناسی سلولی و مولکولی 135 واحد و به شرح زیر است:
1-4- دروس عمومی 20 واحد برای رشته زیست شناسی و زیست شناسی سلولی و مولکوی
2-4- دروس پایه مشترک 20 واحد برای رشته زیست شناسی و 22 واحد برای رشته زیست شناسی سلولی و ملکولی
3-4- دروس تخصصی مشترک 69 واحد برای رشته زیست شناسی و 176 واحد برای رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی
4-4- دروس تربیتی 24 واحد برای گرایش دبیری
5-4- دروس تخصصی تکمیلی 9 واحد برای گرایشهای عمومی ، علوم گیاهی، علوم جانوری
به این ترتیب جمع واحدهای درسی برای گرایش دبیری 132 واحد برای سایر گرایشها 118 واحد می شود. کلیه این گرایشها تا سقف 135 واحد (دبیری 2 واحد، سایر گرایشها 17 واحد) دروس انتخابی خواهند داشت. تعیین این دروس طبق ضوابط موجود توسط دانشگاهها انجام خواهد شد.

معرفی رشته زیست شناسی - علوم سلولی مولکولی - مقطع کارشناسی ارشد

Microbiology

در تحقیق اهداف فرهنگی مبنی بر تربیت کارشناسان ارشد متعهد متخصص در زمینه های مختلف علوم پایه که در جهت رسیدن به خودکفایی، مورد نیاز جمهوری اسلامی ایران می باشند طرح دوره کارشناسی ارشد رشته های مختلف زیست شناسی در کمیته تخصصی زیست شناسی گروه علوم پایه شورای عالی برنامه ریزی، در چهارچوب مصوبات و اهداف کلی شورای عالی برنامه ریزی تهیه و برای تصویب به شورای عالی برنامه ریزی تقدیم میدارد.

 


برای مشاهده ی ادامه ی متن اینجا کلیک کنید

طبقه بندی: عمومی،
[ سه شنبه 18 شهریور 1393 ] [ 06:03 قبل از ظهر ] [ الهه امامقلی ]
نظرات
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

سلام.
به وبلاگ من خوش آمدید. فارغ التحصیل کارشناسی ارشد بیوشیمی هستم.
امیدوارم که مطالب وبلاگم براتون مفید باشه.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

کد متحرک کردن عنوان وب

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو